ساخت خانه های گیاهی برای از بین بردن ذرات سرطان زا

ساخت خانه های گیاهی برای از بین بردن ذرات سرطان زا

کارشناسان با رشد نوعی پیچک و ایجاد دگرگونی درآن در نظر دارند نوعی سیستم زیستی برای حذف ذرات آلاینده و سموم موجود در هوای خانه ها به وجود آورند.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران ، اکنون در خانه ها فیلتر های هوا مورد استفاده قرار می گیرد که برای جذب و از بین بردن ذرات بسیار کوچک از جمله کلروفرم و بنزن نمی توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

کارشناسان در مرحله اول این طرح، پیچک های خاصی را در محیط آزمایشگاهی کشت داده و دریافتند غلظت آلاینده های هوای آزمایشگاه به میزان فراوان کاهش یافته است.

توسعه و دگرگونی ژنتیکی گیاه پیچک برای کاهش میزان آلاینده های محیط درون خانه حاصل پژوهش دانشمندان دانشگاه واشنگتن بوده است.

کارشناسان نوعی دگرگونی ژنتیکی در گیاه به وجود آورده اند که سبب می شود از مواد آلاینده موجود در هوا برای تغذیه استفاده کند و به این ترتیب سبب تصفیه شدن هوای محیط شود.

محققان به افراد توصیه می کنند به ویژه در زمانی که هوا آلوده است یا در فصل های سرد سال که پدیده وارونگی هوا و افزایش میزان آلاینده ها روی می دهد برای مقابله با آلودگی هوا و تصفیه کردن هوای درون خانه همچنین افزایش میزان رطوبت نسبی هوا در خانه از گل و گیاهان مختلف نگهداری کنند.


گل و گیاه در خانه عامل تصفیه هوا 

برای تمیز نگه داشتن هوای درون خانه در روز هایی که هوا آلوده است کارشناسان توصیه می کنند افراد به میزان ۵ الی ۱۰ دقیقه پنجره ها را باز نگه دارند، در زمان استفاده از حمام حتما از فن و دستگاه تهویه هوا استفاده کنند تا هوای آلوده آغشته به انواع ذرات آلاینده ناشی از شوینده ها از خانه خارج شود.
پس از استحمام حتما حمام به طور کامل خشک شود تا از گسترش میکروب و رشد باکتری و قارچ ها جلوگیری شود.

دور نگه داشتن سطل زباله از یخچال، ماشین لباس شویی و قرار دادن آن درمحلی خشک، تعویض به موقع و شست و شوی درون سطل زباله از رشد عفونت و عامل های باکتریایی درمحیط خانه جلوگیری می کند.

در زمان آشپزی و پخت و پز یا استفاده از فر های برقی یا گازی استفاده از دستگاه تصفیه هوا یا هود می تواند سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تنفسی، دوده زدن دیوار ها و آلودگی محیط به عامل های آلاینده چون کربن شود.

با کفش وارد فضای درونی خانه نشوید، گردگیری روزانه به ویژه کف سطوح و کناره درب و پنجره ها و نیز تمیز کردن بدنه هود، دودکش و بدنه دستگاه های تصفیه کننده می تواند از تجمع آلودگی درفضای درونی خانه جلوگیری کند.

کارشناسان دمای مناسب برای محیط درون خانه را درحدود ۱۸ درجه سانتی گراد می دانند؛ بالا رفتن بیش از اندازه رطوبت درفضای درونی خانه نیز می تواند زمینه ساز رشد قارچ، میکروب و سایر عامل های بیماری زا شود.

بنزن، یکی از مواد شیمیایی بسیار خطرناک است که در محصولاتی، چون الیاف پلاستیک و سایر الیاف مصنوعی به میزان فراوان یافت می شود.

ماده شیمیایی خطرناک دیگر، فرمالدهید است که در برخی محصولات چوبی و دود سیگار وجود دارد؛ کارشناسان این ماده را یکی از خطرناک ترین مواد سرطان زا می دانند.

تمیز بودن فضای درون خانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف به ویژه بیماری های تنفسی، آسم و آلرژی اثرگذار است.

درباره نویسنده

فروشگاه تخصصی مواد شیمیایی